Nowy potencjalny lek na Alzheimera
Chemicy opracowali związek, który ma zbawienny wpływ na neurony
Naukowcy zidentyfikowali i przebadali związek, który odwraca i zapobiega symptomom chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i Huntingtona. Neurodegeneracja, czyli śmierć neuronów, powoduje zanik zdolności myślenia, poruszania się i komunikacji, a często prowadzi do śmierci.
Nowy związek o roboczej nazwie JM6 jest nadzieją dla pacjentów cierpiących na te choroby. Do tej pory przebadano go na zwierzętach, zaś testy kliniczne są dopiero w planach.
U zwierząt JM6 przekształca ssię w inhibitor enzymu 3-monooksygenazy kynureniny, który kontroluje biochemiczna ścieżkę kynureninową odpowiedzialną za procesy obumierania neuronów.
Pacjenci z chorobami neurodegeneracyjnymi mają podwyższone stężenia metabolitów kynureniny w organizmie, zaś obniżoną zawartość neuroprotektorów. U zwierząt, którym podano JM6 poziomy te się wyrównywały, zapobiegając dalszemu uszkadzaniu neuronów.
Aktywność JM6 wydaje się być wręcz cudowna - niemal zbyt wspaniała, by mogła być prawdziwa. Związek ten jest nietoksyczny i nieskomplikowany. Należy mieć nadzieję, że testy kliniczne udowodnią jego skuteczność u ludzi.
Najświeższe informacje w kanale RSS (jak używać) Chemical News:
- Policestabilne po gruntownych zmianach
- Ryszard Kunicki odwołany
- Formalina od LANXESSA
- Rekordowy rok Polic
- BASF: przemysł naftowy i wydobywczy
- Restrukturyzacja przynosi efekty
- Rekordowy I kwartał w DuPont
- Poprawa koniunktury za dwa lata
- Procesory pod napięciem
- BASF z prawami do techonologii LFP
pokaż całą listę »
